Patoloji Doktoru Maaşları

Tıbbi terim olarak bilinen ve yabancı kelimeden türetilen patoloji bir tip özelliklerin tamamına denilmektedir. Yunanca hastalıklarının bütünü anlamına gelmektedir. Genel anlamı ise hastalıklı dokularının incelemesine denilmektedir. Geniş kapsamlı araştırmalarda konu edilinen bir bilim dalıdır. Hastaların hücre ve doku yapısının incelenmesi için kurulan bilimdir. Patoloji doktoru ise bu işlemleri gerçekleştiren kişiye denilmektedir.  Bu yazımızda doktor olma şartları, hangi aşamalardan geçildiği ve ortalama maaşları hususunda konuşacağız.

Öncelikle doktor olmak zorlu bir süreçtir. 6 yıllık eğitimin ardından Tıpta Uzmanlık Sınavına girmesi gerekmektedir. Bu sınava giren doktorlar geliştirmek istedikleri alanda ihtisas yaparlar. Büyük hastanelerde çalışmak isteyen doktorlar (Hacettepe gibi) TUS sınavınından yüksek puan alması gerekir.

Patoloji Çeşitleri

Bu alanda yapılan 4 farklı çalışma vardır. Bunlar kimyasal, hematoloji, histopatoloji ve tıbbi mikrobiyoloji olarak adlandırılmaktadır. Kendi branşına göre farklı evreler içeren bu türlerden kısaca bahsetmek gerekirse;

Kimyasal : Hastalıkların teşhisi için kullanılan bir yoldur.

Hematoloji : Kan ve kemik rahatsızlığı üzerine kullanılmaktadır.

Histopatoloji : Hücre ve dokular üzerine çalışma alanına sahiptir.

Tıbbi mikrobiyoloji : Enfeksiyonlar üzerine yapılan bir patoloji yöntemidir.

Ortalama Maaşları

Patoloji uzmanı yaklaşık maaşı 4900 TL ile 8 bin TL arasındadır. Çalıştığı hastaneye bağlı olmakla birlikte uzmanın hizmet yılı ve diğer kritere göre değişmektedir. Hastane önemlidir. Çünkü taban maaş üzerine döner sermaye eklenerek ele geçen ücret belirlenmektedir. Ayrıca hizmet yılı da ayrıca kriterdir. Hizmet yaptığı hastane de doğu da ya da batı olması ayrıca bir etkendir.

Doktor Maaşları © 2017 Doktor Maaşları