Diş Doktoru (Hekimi) Maaşları

Diş doktoru (hekim) maaşları ne kadar ? Diş hekimleri özel ve kamu olmak 2 alanda çalışabilirler. İşte maaş hakkında merak edilen detaylar haberimizde… Diş hekimliği günümüzün en iyi meslekleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Tıptan sonra gelmektedir. Doktorluk mesleğinden sonra sağlık alanında iki bölüm vardır. Bunlar eczacılık ve diş hekimliğidir.

Diş hekimi olmak isteyen adayların zorlu üniversite maratonunu iyi derecelerde bitirmeleri gerekiyor. Göründüğü gibi basit bir değildir. Zorlu üniversite eğitiminden sonra iş hayatına atılıyorlar. Bu süreçte staj eğitimleri oluyor. Ayrıca diş hekimliği staj maaşları yoktur. Hiç bitmeyecek mesleklerin başında geliyor. Kısaca diş doktoru ne iş yaptığına baktığımız zaman; özetle tüm diş bakımları ve tamiri işlemlerine baktığını söyleyebiliriz. Liste halinde vermek gerekirse;

  • Diş muayene ve kontrol,
  • Diş röntgen çekimi ve incelenmesi,
  • Tedavi aşaması (diş çekim, dolgu, kanal, köprü)
  • Diş eti rahatsızlıkları incelenmesi ve tedavisi konusunda öneriler vermesi,
  • Ağız bakım ve temizliği konusunda bilgilendirme,

Diş Hekimliği Maaşları

Genel itibariyle diş hekimleri bu işleri yapmaktadır. Peki diş hekimliği maaşları ne kadar ? Hekim maaşları kamu ve özel sektör olmak üzere 2 bölümde incelemekte yarar var. Hekimler özel sektörde kendi işleri yapabilir veya başka hekimin yanında çalışabilir. Başka doktorun yanında çalışmak her zaman mantıklı olmayabilir. Fakat tecrübe kazanmak için iyi bir deneyimdir. Ortalama 3 bin TL ile 5 bin TL maaş almaktadır. Fakat kendi işletmeleri varsa bulunduğu yere bağlı olmak kaydıyla 10 bin TL’ye kadar maaş alabilirler. Yine de doktoru el becerisi ve ustalığı da maaşta önemli etkendir.

Diş hekimleri kamuda ise ortalama 5 bin TL maaş almaktadır. Fakat bir çok doktor kendi muayenehanelerini açmayı tercih etmektedirler.

Yeni Mezun Diş Hekimi Maaşları

Yeni heyecanla mezun olan doktor hemen kolları sıvayarak işe koyulmalı. Doktor yeni mezun olduğu genellikle başka bir tecrübe kazanır ya da KPSS atamaları ile kamuya atanabilir.

Ortalama başlangıç maaşları 3 bin TL civarındadır. Fakat bu maaş sabit değildir. İstanbul ile Sivas da görev yapan hekim aynı maaş almaz. Bu sebeple burada rakam illere göre değişmektedir.

Sağlık Bakanlığı Diş Hekimi Maaşları

Bakanlık bünyesine görev yapan doktorlar kamu da çalışmaktadır. Kamu da derece, hizmet yılı, operasyon sayısı, performans ve diğer etkenlere göre maaş kriterleri belirlenmektedir. Yaklaşık 4 bin TL ile göreve başlarlar. Uzman diş hekimi maaşları 6 bin TL seviyelerindedir.

YIL ZAM Diş Hekimi
2017 7% 4.804 ₺
2016 8% 4.490 ₺
2015 6% 4.158 ₺
2014 9% 3.922 ₺
2013 6% 3.598 ₺
2012 8% 3.395 ₺
2011 7% 3.143 ₺
2010 8% 2.938 ₺

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktor Maaşları © 2017 Doktor Maaşları