Beyin Cerrahı Maaşları

Cerrah tabiri çok havalı bir kelimedir. Bu yazımızda beyin cerrahlarının ne kadar maaş aldığına bakacağız. Konumuza hızlı bir şekilde giriş yapalım. 6 senelik tıp fakültesi macerası başlıyor. Bu 6 senede insanın tüm vücudunu tanıyan bir doktor yetişiyor. Mezun olduktan sonra atamalar yapılıyor. Genellikle yeni başlayan doktorlara nöbet yazarlar. Gece veya gündüz şekilde 3 yada 4 gün boyunca ortalama 4 – 5 sene nöbet tutar. Daha sonra TUS’a girmeniz gerekiyor. TUS demek, Tıpta Uzmanlık Sınavı anlamına gelmektedir. ÖSYM tarafından yapılan sınava her yıl ortalama 100 bin doktor girmektedir. Bunlardan yarısı Temel Tıp Bilimleri Testine diğer yarısı ise Klinik Tıp Bilimleri Testine girmektedir. Uzman olduktan sonra atama yapılacak hastahane de 2 yıl zorunlu görev süresi vardır. Daha sonra uzmanlık yapılacak alana yaklaşıyor.

Beyin Cerrahı Olmak İçin

Doktorluk mesleği sevmeden yapılabilecek meslekler arasında değildir. Sevmek ve gönül vermek gerekir. Her şeyden önce insan canının emanet edildiği kutsal meslektir. Aynı zamanda sabır gerektiren zorlu bir meslektir. Tahmini olarak 10 senenin sonunda uzmanlığı da kazanmış bir doktor kendi alanına yönelebilir.

Beyin cerrahi mesleğine ilk olarak asistanlık ile başlanır. Beyin cerrahı kaç yıl okur ? Normal fakülte eğitimi 6 yıldır. 4 – 5 senede pratisyen hekim olarak hastanede görev yapar. Bu süre zarfında TUS’a girerek uzmanlığını alarak beyin alanına yönelir. Yani en az 10 senedir.

Kaç yaşında olunur ?

Ortalama normal şartlarda sınava girip kazanan bir öğrenci 6 senelik eğitimin ardından en az 5 sene de normal doktorluk eğitimiyle birlikte 11 sene sonra beyin cerrahi asistanı olabilir. Tabi burada ki 11 sene üniversiteye girişiyle birlikte 18 yaşında giren bir öğrenci 29 – 30 yaşına geldiği zaman beyin cerrahı olabilir.

Hangi özelliklere sahip olmak gerekir ?

Özellikle bakımından ilk önce tıp fakültesini kazanmak gereklidir. Mezuniyet sonrası yaklaşık 4 – 5 sene boyunca doktorluk alanında kendini geliştirmelidir. Bu alanda ün yapmış doktorların makalelerini yakından takip etmeli ve mesleği sevmelidir. Sonuç olarak TUS ile birlikte cerrah asistanlığına geçiş yapabilir.

Girmiş olduğu ameliyata göre değişmektedir. Taban maaş üzerine döner sermaye eklenerek bulunmaktadır. Ortalama 15 senelik beyin cerrahı maaşı en az 8 bin 500 TL’dir. (Döner sermaye değişmektedir.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doktor Maaşları © 2017 Doktor Maaşları